ferro_logo3ferro_logo3ferro_logo3ferro_logo3
  • All about us
  • Cart
  • My Account
0

€0,00

✕
No results See all results
El Tostador Espresso Point Capsules
El Tostador Espresso Point, 50 capsules
7. November 2018
Antoniana Viola coffee pods
Antoniana Caffé Viola Coffee pods, 50 pieces
7. November 2018
El Tostador  <br>- Nespresso compatible -  <br>50 capsules
Espresso capsule

El Tostador
– Nespresso compatible –
50 capsules

€16,00 incl. VAT excl. shipping cost

Product includes: 0,260 kg

€61,54 / kg

Lieferzeit: 1-4 Werktage

Zur Wunschliste hinzufügenBereits auf der Wunschliste
Zur Wunschliste hinzufügen
SKU: K22 Categories: Coffee / Espresso, Coffee capsules Tag: Aktion
  • Description
  • Additional information

EL TOSTADOR is a strong and distinctive Caffè from southern Italy / Naples and is still roasted in artisan way with wood fire! This gives it its typical and unmistakable aroma. It is of course suitable for all types of espresso and gives the typical taste to a cappuccino or caffè latte.

Compatible with Nespresso machines, 5.2 g per capsule

– 50% Arabica
– 50% Robusta
– medium caffeine content


Ingredients:
Espresso coffee beans Italian style


Minimum shelf life:
6-9 months when stored in a cool and dry place


We offer quantity discounts for this product:

Quantity Discount rate
3 2%
4 4%
5 6%
from 6 8%

Manufacturer:
El Tostador s.n.c
Via A.Valpolicelli, 7/9
Arzano Napoli Italy

Weight 0,670 kg
Dimensions 2,0 × 1,0 × 5,0 cm

You may also like…

  • ANTONIANA Caffé - decaffeinated, 500 g

    ANTONIANA Caffé – decaffeinated, 500 g

    €18,10 incl. VAT excl. shipping cost

    €36,20 / kg

  • El Tostador Espresso Point Capsules

    El Tostador Espresso Point,
    50 capsules

    €14,50 incl. VAT excl. shipping cost

    €50,00 / kg

  • Antoniana - Cappuccino cup set "Edex

    Antoniana – Cappuccino cup set “Edex

    €5,60 incl. VAT excl. shipping cost

    €5,60 / item

Related products

  • Coffee package -  <br>  "Crème de la Crème"

    Coffee package –
    “Crème de la Crème”

    €49,90 incl. VAT excl. shipping cost

    €24,95 / kg

  • ANTONIANA Caffé VIOLA + NERO,  <br>2 packages à 0,5kg

    ANTONIANA Caffé VIOLA + NERO,
    2 packages à 0,5kg

    €27,50 incl. VAT excl. shipping cost

    €13,75 / 0.5 kg

  • Espresso Antoniana Red Rosso

    ANTONIANA Caffé Rosso, 500g

    €12,55 incl. VAT excl. shipping cost

    €25,10 / kg

Vertrag widerrufen

General

  • My Account
  • Cart
  • Checkout

More about …

  • GTC
  • Privacy policy
  • Right of withdrawal
  • Imprint
  • Contact
  • Payment methods
  • Shipping
  • Certifications

Bestseller

  • Grilled eggplant - pickled in sunflower oil Grilled eggplant - pickled in sunflower oil €6,80 incl. VAT excl. shipping cost

    €19,43 / kg

  • Balsamic vinegar of Modena PGI "Aldo Mussini" 5 gold medals in gift box | 250 ml Balsamic vinegar of Modena PGI "Aldo Mussini" 5 gold medals in gift box | 250 ml €26,70 incl. VAT excl. shipping cost

    €106,80 / l

  • GOLDEN BRIDGE TEA O.S.T.B.  <br>BIO Vitality GOLDEN BRIDGE TEA O.S.T.B.
    BIO Vitality
    €14,79 incl. VAT excl. shipping cost

    €234,76 / kg

  • ANTONIANA COCOA DRINKING CHOCOLATE ANTONIANA COCOA DRINKING CHOCOLATE €14,20 incl. VAT excl. shipping cost

    €14,20 / item

Payment method

Partner and Certifications

Social Media

  • Google
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Pinterest

Do You need help?

Chat with us
© 2026 Kaffee Shop Ferro
Beilingerstr. 29 | D-86316 Friedberg-Stätzling
Alle Preise inkl. Mehrwertsteuer. / All prices incl. VAT.
0

€0,00

No results See all results
  • German
  • English
  • All about us
  • Contact
  • All about us
  • Contact
  • Homepage
  • My Account
  • Cart
  • Checkout
  • Homepage
  • My Account
  • Cart
  • Checkout